אסטמה – תסמינים, גורמים ודרכי טיפול

אסטמה – תסמינים, גורמים ודרכי טיפול
אסטמה היא מחלת נשימה כרונית המופיעה אצל ילדים ומבוגרים

אסטמה – תסמינים, גורמים ודרכי טיפול

אסטמה היא מחלת נשימה כרונית המופיעה אצל ילדים ומבוגרים, אך לרוב מתגלה כבר בילדות המוקדמת. בחלק מהמקרים, המחלה חולפת מעצמה לקראת גיל 6 ובמקרים אחרים היא מלווה את האדם לאורך חייו. יש חולי אסטמה הסובלים מהתקף רק פעם בכמה שנים, כשבשאר הזמן המחלה רדומה ויש חולי אסטמה קשים הסובלים מהתפרצויות תכופות המשפיעות על איכות חייהם והיכולת לתפקד בצורה שגרתית.

אלו הגורמים האפשריים להופעת אסטמה

גם כיום הרפואה אינה יכולה לאתר גורם אחד לאסטמה ולכן ההנחה היא כי לרוב מדובר בשילוב של כמה גורמים יחד, לרוב תורשתיים וסביבתיים. אחד הקשרים הבולטים ביותר הוא בין נזלת אלרגית לאסטמה, במיוחד אצל ילדים אך גם אצל מבוגרים. כשליש ממי שיפתחו נזלת אלרגית יפתחו גם אסטמה ועד כ 80% מחולי אסטמה סובלים גם מנזלת אלרגית. לכן, טיפול מהיר ומדויק בנזלת הוא חיוני למניעת הופעה של תסמיני אסטמה. מעבר לכך, יש גם גורמים נוספים להופעת התקף של המחלה:

  • קור קיצוני
  • אימון גופני מאומץ
  • נטילת תרופות שונות
  • הימצאות בסביבה המכילה אלרגנים – אבקני פרחים, אבק, עובש ועוד
  • זיהום אוויר גבוה
  • מחלות ויראליות שגרתיות בדרכי הנשימה
  • מצבי לחץ נפשי.

יש לכם התקף אסטמה? כך תטפלו בו

אסטמה היא מחלה כרונית ולכן הטיפול בה מתמקד בצמצום תסמיני המחלה כמו שיעול, צפצופים בנשימה וקוצר נשימה, מניעת התקפים חוזרים ושיפור תפקוד הריאות. לרוב, הטיפול בהתקף אסטמה נעשה באמצעות משאפים, הנבדלים זה מזה בעיקר בסוג החומרים הפעילים המצויים בהם. בין החומרים המצויים במשאפים ניתן למנות סטרואידים, מרחיבי סימפונות וחומרים אנטי דלקתיים. בנוסף, ניתן להשתמש באופן נקודתי ובהוראת רופא בתרופות אנטי אלרגניות, שמקלות על אסטמה המופיעה על רקע אלרגי.

נהנת מהקריאה? שתף את הפוסט!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email