מלנומה: תסמינים וסימנים

melanoma
בפוסט זה אתם תגלו יותר על שינויים של הגוף ודברים נוספים שיכולים להוות תסמינים לבעיה הדורשת טיפול רפואי.

אין לראות במאמר זה ייעוץ רפואי כלשהוא. אם תרצו לקבל מידע מהימן ממקום מוסמך עליכם לפנות למלנומה יוניט המרכז לחקר מלנומה בישראל. בקישור: מלנומה

חוק הא"ב

שינויים בגודל, בצורה, צבע או בהרגשה של השומה הם לעיתים קרובות סימן האזהרה הראשון למלנומה. שינויים אלו יכולים להתרחש בשומה קיימת או שהמלנומה יכולה להופיע כשומה חדשה או בעלת מראה לא רגיל. "חוק ה-א"ב" מסייע לזכור את סימני האזהרה של המלנומה:

אסימטריה. הצורה של מחצית השמה אינה תואמת למחצית השנייה.

גבול. הקצוות מבוקעים, אינם שווים או מטושטשים.

צבע. עלולים להיות נוכחים גוונים בצבע שחור וחום. יכולים להופיע גם אזורים בצבע לבן, אפור, אדום או כחול.

קוטר. הקוטר בדרך כלל גדול יותר מ 6 מ"מ או שגדל בגודלו. הגודל הוא כ 1/4 אינץ' – בגודל של מחק. המלנומה יכולה להיות קטנה יותר כשהיא מתגלה לראשונה.

התפתחות. השומה עברה שינוי בגודלה, צורתה, צבעה או במראה שלה או שהיא גדלה באזור שבו היה עור רגיל. בנוסף, כאשר המלנומה מתפתחת בתוך שומה קיימת, המרקם של השומה עלול להשתנות ולהפוך לקשה או גושי. למרות שהנגע בעור עלול להרגיש שונה ולגרד או לדמם, נגע מלנומה בעור בדרך כלל אינו גורם לכאבים.

מתי ללכת ולראות רופא

מלנומות רבות הן בצבע חום כהה או שחור ולעיתים קרובות מתוארות כמשתנות, שונות, לא רגילות או בעלות "מראה מכוער". עם זאת, חריגות בעור אשר גדלה או משתנה במהירות ואינה נעלמת, בין אם היא בצבע או לא, צריכה להיבדק על ידי רופא. דימום עלול להיות סימן למלנומה יותר מתקדמת. בנוסף, סביר להניח כי מראה של שומה חדשה ולא רגילה יכולה להיות מלנומה.

אם אתם מודאגים משומה חדשה או שומה קיימת, דברו בבקשה עם רופא המשפחה שלכם או מלנומה יוניט. הרופא ישאל אתכם כמה זמן אתם חווים את התסמינים ועוד מספר שאלות נוספות. זה יעזור להבין את סיבת הבעיה ואת האבחנה המדויקת.

נהנת מהקריאה? שתף את הפוסט!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email